OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Již celé tři roky uběhly od doby, kdy nás první bezejmennou kolekcí oblažil (stále ještě pouze projekt?) ENGINE. Zpěvák Ray Adler žije zřejmě v domovských FATES WARNING pod bičem otrokáře Jima Matheose, čili k realizaci vlastních hudebních myšlenek nezbývalo jiné cesty, než prezentovat je hudebně pozitivní veřejnosti touto formou. Na pomoc přibyl kytarista Bernie Versailles coby druhý hlavní mozek a rytmickou sekci obhospodařují basák Joey Vera a tlučoun Pete Parada. Budiž tedy motoru povolen druhý zážeh…
Letošní "Superholic" z prvotiny vychází beze vší pochybnosti. Stále se jedná o natlakovaný power metal, stavěný především na hustých podladěných kytarách a mnohotvárném vokálu. Vyznívá samozřejmě mnohem ostřeji a tvrději než přece jen nadýchanější produkce FATES WARNING, na druhou stranu ovšem také do značné míry jednodušeji. Záměrná rezignace na přehnanou ekvilibristiku je pak pravým požehnáním zatěžkané atmosféře celého dílka. Pravda nekoná se žádná přehlídka hitů, žádné žně nových killer songů typu "Falling Star", "Taste" nebo "Bear Your Cross" (i když taková "Home" si zvýšenou pozornost určitě zasluhuje!), zato celá nahrávka drží pohromadě silou rychleschnoucího lepidla. Možná trochu paradoxně nevyčnívá ani skvěle uchopený cover "Fascination Street" od pop-rockových truchlivců THE CURE (jakoby ve stylu amerických NEVERMORE). A pokud žehnám dusivé atmosféře, bylo by velkým opomenutím nezmínit se o tradičně úžasném hlasovém fortelu páně Adlera. Šeptá, spílá, křičí, ale hlavně zpívá a je to především jeho naléhavý hlas, který vyčaruje kupříkladu z nutkavé "The Perfect Star", již zmiňované parádně melodicky vyklenuté "Home" nebo plazivě morbidní "Save Me" jedinečný zážitek.
Sympatické sdružení, sympatická snaha vyšlapat si vlastní stopičku z labyrintu kovového marastu. A přestože se předchůdkyně z devětadevasetého poslouchala přece jen o ten pověstný chloupeček (rozuměj půlbodík) radostněji, o výslednou kvalitu strach mít nemusíte. Motor totiž stále burácí v hodně vysokých otáčkách…
ENGINE a především hlas páně Adlera burácí dál a v plné síle i při druhém nastartování. Sice to není tak hitová jízda jako posledně, ale výsledek rozhodně stojí za pozorný poslech!
8 / 10
Ray Adler
- zpěvy
Bernie Versailles
- kytary
Joey Vera
- basa
Pete Parada
- bicí
1. Losing Ground
2. Suffocated
3. I Know
4. The Perfect Star
5. Superholic
6. Fascination Street
7. I a.m.
8. Home
9. Realize
10. Save Me
11. Mine
Superholic (2002)
Engine (1999)
Vydáno: 2002
Vydavatel: Metal Blade
Stopáž: 45:17
Produkce: Joey Vera
Studio: Prefered Recordings
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.